Życie studenckie

 Życie studenckie

 

Samorząd to wszyscy studenci Politechniki Krakowskiej. Samorząd Studentów jest prawnie umocowany ustawą Prawo o Szkolnictwie wyższym i jest jedynym reprezentantem studentów na uczelni. Samorząd zajmuje się przede wszystkim reprezentowaniem interesów studentów wobec organów Uczelni i na zewnątrz, inicjowaniem i wspieraniem działalności naukowej, kulturalnej, wychowawczej i turystycznej studentów uczelni, wspieraniem studentów radą.

Nasz Samorząd współpracuje z innymi samorządami w Porozumieniu Samorządów Studentów Uczelni Krakowa, Forum Uczelni Technicznych, Parlamencie Studentów Rzeczpospolitej Polskiej oraz innymi samorządami za granicą.

 

W celu usprawnienia naszych działań pracujemy w stałych i doraźnych komisjach. Są to m.in. Komisja Stypendialna, Komisja Dydaktyczna, Komisja Kultury, Komisja Zagraniczna, Komisja Informacji itp. Każda z tych komisji zajmuje się określonym obszarem zajęć. Dla przykładu Komisja Kultury inicjuje i organizuje szereg przedsięwzięć o charakterze kulturalnym. Możemy się pochwalić, że niemalże każda licząca się na scenie polskiej grupa kabaretowa gościła w naszym klubie studenckim „KWADRAT”. Nie wspomnę o koncertach gwiazd sceny muzycznej. Oprócz imprez organizowanych w klubie, organizujemy również imprezy plenerowe, takie jak np. Rajd Politechniki Krakowskiej. Powiem tylko tyle, że skupia on min. 5000 uczestników i odbywa się on w górach. Impreza ta jest już 44 letnią tradycją skupiającą przede wszystkim studentów, pracowników Politechniki Krakowskiej oraz absolwentów Uczelni.

 
Dwa słowa na koniec. Jeżeli masz jakieś pytanie dotyczące Twojego „życia na studiach na PK” śmiało kontaktuj się z nami. Nie ważne czy dotyczy ono spraw stypendialnych, mieszkaniowych, związanych z nauką, czy nawet życia osobistego. Jesteśmy przede wszystkim po to, żeby dzielić się swoimi doświadczeniami, radą oraz pomocą. Dlatego pisz, dzwoń, przychodź i dołącz do ludzi którzy kreują studencką rzeczywistość.
 

www.samorzad.pk.edu.pl

 

Klub "Kwadrat"

 

Studenckie Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej "Kwadrat" powstało w 1992 roku pod patronatem Klubu Uczelnianego AZS PK oraz Rady Osiedla Domów Studenckich PK. Przez dziesięć lat swojej działalności "KWADRAT" wpisał się na stałe w kulturalne życie środowiska akademickiego. To właśnie tutaj wybierani są Najmilsza Studentka i Najmilszy Student Politechniki, tu studenci pierwszego roku mają swój Bal Beana, tu również odbywają się Czyżynalia, nieodłączna część Juwenaliów. Strudzeni nauką mogą w "KWADRACIE" odprężyć się podczas dyskotek, bali oraz występów kabaretów i zespołów muzycznych.


 

Radio "Nowinki"

 

Studenckie Radio Politechniki rozpoczęło działalność w kwietniu 1959 roku. Nazwę "NOWINKI" przyjęło od nazwy Osiedla Akademickiego Politechniki przy ul. Bydgoskiej, gdzie w 1958 roku powstało pierwsze studio emisyjne (od 1980 oficjalna nazwa jednostki to Studenckie Centrum Radiowe "Nowinki"). Początki historii sięgają jednak roku 1951, kiedy to uruchomiono radiowęzeł, nazwany z czasem "Radiem za Szafą". W 1976 roku rozpoczęło działalność studio zlokalizowane w nowo wybudowanych akademikach PK na osiedlu Czyżyny.
Początkowo program miał charakter retransmisyjny, później pojawiły się także programy autorskie.
Od roku 1979 obydwa studia połączono kablem, co pozwoliło na wymienną emisję programów. Od 1988 roku programy radiowe nadawane są tylko ze studia przy ul. Skarżyńskiego 7.
W programach, chętnie słuchanych przez studentów Politechniki w akademikach, poza bieżącymi wiadomościami z życia uczelni i Krakowa, prowadzona jest szeroko rozumiana promocja kultury studenckiej. SCR "NOWINKI" wspomaga również pod względem technicznym i merytorycznym imprezy organizowane przez uczelnię.


 

Chór "Cantata"

 

Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej "CANTATA" powstał w roku 1990. Zespół ma w repertuarze utwory muzyki dawnej - religijnej i świeckiej, pieśni ludowe, patriotyczne, cerkiewne oraz utwory muzyki współczesnej. Chór uczestniczył w Ogólnopolskich Festiwalach i Przeglądach Akademickich w Gliwicach, Wrocławiu i Krakowie. Wśród wielu sukcesów "CANTATA" ma na swoim koncie: III miejsce w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce; I miejsce Grand Prix oraz nagrodę MON na festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, I miejsce w konkursie kolęd w Myślenicach. Chór koncertował w Finlandii, Czechosłowacji, Niemczech, na Węgrzech i w Austrii, a ostatnio we Francji i na Litwie. Na co dzień chór "CANTATA" bierze udział w życiu muzycznym Krakowa oraz macierzystej uczelni starając się być jak najlepszą jej wizytówką.


 

Sport

 

Politechnika posiada nowoczesne Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Kamiennej z pełnowymiarową, klimatyzowaną halą sportową i kręgielnią, dwa korty singlowe do tenisa ziemnego i ośrodek żeglarski w żywcu. Centrum prowadzi zajęcia dydaktyczno - wychowawcze, zajęcia rehabilitacyjne, organizuje imprezy sportowe we współpracy z uczelnianym AZS (m.in. Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki, Mistrzostwa o Puchar JM Rektora PK w narciarstwie alpejskim). AZS Politechniki działa w ponad 40 sekcjach a także prowadzi kursy i obozy żeglarskie na żeglarza jachtowego w żywcu.
Klub Uczelniany AZS

 

Klub taneczny "Bawinek"

 

Studencki Klub Taneczny 'Bawinek' działa przy Politechnice Krakowskiej od 1958 roku. Jest jednym z najstarszych klubów tanecznych w Polsce. Został założony przez Prof.Mariana Wieczystego, którego uczniowie wielokrotnie zdobywali tytuły Mistrzów Polski w tańcu towarzyskim.
Po Prof. Marianie Wieczystym prowdzenie Klubu przejęła p.Maria Nowak. Trenowane przez nią pary także mogą poszczycić się tytułami Mistrzów (Janusz Biały i Ewa Skoczeń) oraz Wicemistrzów (Grzegorz Citko i Anna Kosowska) Polski w 10 tańcach w 1993 roku, oraz tytułem Mistrzów Polski w tańcach latynoamerykańskich (Janusz Biały i Ewa Skoczeń) w 1994 roku.
Następnie przez 2 lata Klub był prowadzony przez p.Janusza Białego, a po jego rezygnacji w 1996 roku funkcję trenerów objęła zawodowa para teneczna Krzysztof Gronuś i Małgorzata Wierzba.
W chwili obecnej pary Politechniki Krakowskiej zajmują czołowe miejsca w Mistrzostwach Okręgu Małopolskiego i Pucharach Okręgu Małopolskiego w swoich klasach.
W Mistrzostwach Polski w 10 tańcach w 2002 roku w Poznaniu para Marcin Skalski i Dominika Pancerz wywalczyła najwyższe z krakowskich par 14 miejsce.
Klub zrzesza aktualnie ok. 30 par tanecznych w klasach od D do najwyższej S.
Klub taneczny AZS PK Bawinek

 

© Wydział Inżynierii Środowiska https://www.wisie.pk.edu.pl/